Nadzwyczajne wydarzenia

Wpływ wysokiej zmienności rynku na Twój portfel inwestycyjny

Rynki finansowe odzwierciedlają rzeczywistość i dlatego mają tendencję do szybkiej i często gwałtownej reakcji na bieżące wydarzenia. To zjawisko nosi nazwę zmienności rynku. W okresach wysokiej niestabilności rynków na skutek mało prawdopodobnych i rzadko występujących zdarzeń, zachęcamy naszych klientów do intensywniejszego monitorowania swoich portfeli inwestycyjnych.

Zwracamy również uwagę, aby klienci uważnie monitorowali komuniakację przesyłaną bezpośrednio przez Interactive Brokers.

W tym artykule wyjaśniamy, jak monitorować swój portfel, gdzie można znaleźć potrzebne informacje oraz omawiamy potencjalny wpływ bieżących wydarzeń na Twój portfel inwestycyjny.

Jak sprawdzić czy produkt został zablokowany do handlu?

Zablokowanie produktu do handlu może nastąpić w każdej chwili – w większości przypadków odbywa się to bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Aby móc działać natychmiast, niezbędny jest przegląd sytuacji oraz możliwość szybkiego sprawdzenia, czy produkty, które posiadasz w swoim portfelu są nadal zbywalne. To, czy produkt został zablokowany przez brokera lub odpowiednią giełdę, można ustalić na różne sposoby.

W dalszej części pokażemy, jak sprawdzić, czy produkty zostały zablokowane z powodu nieprzewidywalnych zdarzeń (określanych również jako Black Swan Event).
Przykłady pochodzą z LYNX+ i Trader Workstation:

Po zalogowaniu się do LYNX+, znajdź instrument, który Cię interesuje i rozpocznij składanie zlecenia. W oknie zlecenia wybierz Podgląd (ang. Preview) transakcji. Jeśli realizacja zamówienia przez Interactive Brokers nie jest możliwa, natychmiast otrzymasz czerwony komunikat o błędzie.

Sprawdź, czy komunikat o błędzie odnosi się do bieżących wydarzeń; jest to zwykle wyświetlane jako „Regulatory restrictions” lub „Sanctions”.

Po zalogowaniu się do Trader Workstation możesz zobaczyć pierwsze oznaki zablokowania produktu w kolumnie "Financial Instrument" w zakładkach Watchlist lub Portfolio. W większości przypadków pojawia się tam czerwona ikona ostrzegawcza. Najedź myszą na ikonę ostrzegawczą, aby przeczytać wiadomość. Wiadomość "Sanctioned" lub "Regulatory Restriction" sugerują, że restrykcja do handlu wynika ze zdarzenia nadzwyczajnego.

W trakcie przebiegu nadzwyczajnych wydarzeń giełdy mogą pozostawać zamknięte, a produkty mogą nie podlegać wymianie. W takim przypadku możesz nie widzieć żadnych znaków ostrzegawczych na swojej liście Watchlist lub Portfolio. Jednak przy próbie złożenia zlecenia, po kliknięciu Preview w oknie składania zlecenia, otrzymasz komunikat o błędzie informujący, że produkt jest zablokowany z powodu "Regulatory Restriction" lub "Sanctioned".

Alternatywnie możesz uzyskać informacje o zbywalności produktów ze stron internetowych Interactive Brokers lub z innych źródeł zewnętrznych. Zasadniczo do uzyskania wiarygodnych informacji odpowiednie są strony internetowe Interactive Brokers, odpowiednie giełdy lub strony internetowe upoważnionych organów finansowych. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części.

Bądź na bieżąco

Dla inwestora kluczowe znaczenie ma pełna informacja na temat rynków, na których inwestuje. Pewne i wiarygodne informacje o ograniczeniach rynkowych, a także ograniczeniach dotyczących niektórych akcji można znaleźć na stronie internetowej danej giełdy. Aby uzyskać więcej informacji, zalecamy również korzystanie ze źródeł zewnętrznych.

KrajGiełdaWebsite
USANASDAQhttps://www.nasdaq.com/
New York Stock Exchange
https://www.nyse.com/index
AustraliaAustralian Stock Exchange
https://www2.asx.com.au/
BelgiaEuronext Brussel
https://live.euronext.com/nl/markets/brussels
KanadaToronto Stock Exchange
https://www.tsx.com/
TSX Venture
https://www.tsx.com/
Niemcy
Frankfurt Stock Exchange
https://www.boerse-frankfurt.de/en
Stuttgart Stock Exchange
https://www.boerse-stuttgart.de/en
EstoniaNASDAQ Baltic
https://nasdaqbaltic.com/
FrancjaEuronext France
https://www.euronext.com/en/markets/paris
Hong KongHong Kong Stock Exchange
https://www.hkex.com.hk/?sc_lang=en
WęgryBudapest Stock Exchange
https://www.bse.hu/
IndieNational Stock Exchange of India
https://www.nseindia.com/
WłochyBorsa Italiana
https://www.borsaitaliana.it/homepage/homepage.en.htm
JaponiaTokyo Stock Exchange
https://www.jpx.co.jp/english/
ŁotwaNASDAQ Baltic
https://nasdaqbaltic.com/
LitwaNASDAQ Baltic
https://nasdaqbaltic.com/
MeksykMexican Stock Exchange
https://www.bmv.com.mx/en/markets/equity
HolandiaEuronext Nederland
https://live.euronext.com/nl/markets/amsterdam
NorwegiaNASDAQ Nordic
http://www.nasdaqomxnordic.com/
Oslo Stock Exchange
https://www.euronext.com/en/markets/oslo
AustriaVienna Stock Exchange
https://www.wienerborse.at/
PolskaWarsaw Stock Exchange
https://www.gpw.pl/en-home
RosjaMoscow Exchange
https://www.moex.com/en/
SingapurSingapore Exchange
https://www.sgx.com/
HiszpaniaBolsa de Madrid
https://www.bolsamadrid.es/esp/aspx/Portada/Portada.aspx
Wielka BrytaniaLondon Stock Exchange
https://www.londonstockexchange.com/
SzwecjaNASDAQ Stockholm AB
http://www.nasdaqomxnordic.com/
SzwajcariaSIX Swiss Exchange
https://www.six-group.com/en/home.html
Organ nadzorującyWebsiteŹródło informacjiWebsite
SEC (USA)https://www.sec.gov/Bloomberghttps://www.bloomberg.com/
AFM (Holandia)https://www.afm.nl/CNBChttps://www.cnbc.com/world/?region=world
FSMA (Belgia)https://www.fsma.be/nlCNN Financialhttps://money.cnn.com/data/us_markets/
BaFin (Niemcy)https://www.bafin.de/Forbeshttps://www.forbes.com/
FIN-FSA (Finlandia)https://www.finanssivalvonta.fi/en/Investinghttps://www.investing.com/
AMF (Francja)https://www.amf-france.org/MarketWatchhttps://www.marketwatch.com/
CNB (Czechy)https://www.cnb.cz/cs/Reutershttps://www.reuters.com/markets/currencies/
Twitterhttps://twitter.com/

Należy pamiętać, że LYNX nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wymienione źródła.

Jak wysoka zmienność rynkowa wpływa na moje portfolio?

Rynki ekstremalne to rynki, na których występuje duża zmienność spowodowana wydarzeniami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Ma to wiele konsekwencji, takich jak m.in.:

Wzrost zmienności

Zmienność to statystyczna miara rozproszenia zwrotu dla danego papieru wartościowego lub indeksu rynkowego. W większości przypadków im wyższa zmienność, tym większe ryzyko. Zmienność jest często mierzona jako odchylenie standardowe lub wariancja między zwrotami z tego samego papieru wartościowego lub indeksu rynkowego.

Na rynkach papierów wartościowych zmienność często wiąże się z dużymi wahaniami w obu kierunkach. Na przykład, gdy giełda rośnie i spada o więcej niż jeden procent w dłuższym okresie, nazywa się to rynkiem „zmiennym”. Zmienność aktywów jest kluczowym czynnikiem przy wycenie kontraktów na opcje.

Przy ekstremalnych ruchach rynków zmienność wzrasta.

Zmiany wymogów IBKR dotyczących depozytów zabezpieczeniowych

Jako klient LYNX otwierasz rachunek handlowy w Interactive Brokers ("IB"). Rachunek inwestycyjny może być rachunkiem gotówkowym lub marżowym. W przypadku rachunku marżowego IB posiada bardzo rygorystyczne wymogi dotyczące depozytu zabezpieczającego. Szczegóły dotyczące tych wymogów można znaleźć klikając tutaj: Margin Requirements | interactivebrokers.com

LYNX nie ma wpływu na wyżej wspomniane wymogi, jest to wyłączna odpowiedzialność IB. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom w każdych okolicznościach, Interactive Brokers może zmienić pewne progi dotyczące wymogów depozytu zabezpieczającego w przypadku bezprecedensowej zmienności na rynkach finansowych w dowolnym czasie, a także całkowicie według własnego uznania. Kiedy to nastąpi, zmiany te zachęcają do zmniejszenia dźwigni finansowej w portfelach klientów, a tym samym zapewniają właściwe finansowanie rachunków klientów.
Interactive Brokers jest zaangażowane w przyszłościowe, ostrożne i realistyczne podejście do zarządzania ryzykiem.

Musisz upewnić się, że masz wystarczającą nadwyżkę płynności, aby chronić pozycje w swim portfelu przed likwidacją ze względu na zwiększone wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego. W przypadku przekroczenia dozwolonych wymogów dla depozytu zabezpieczającego może nastąpić natychmiastowa likwidacja pozycji portfela bez dalszego powiadomienia.

Zmiany w handlu

Giełdy mogą ograniczyć lub wstrzymać obrót niektórymi papierami wartościowymi bez wcześniejszego powiadomienia.
Brokerzy są zobowiązany do stosowania wszystkich przepisów związanych z ograniczeniami lub wstrzymaniami handlu, co ma wpływ na transmisję zleceń.

Może to spowodować następujące konsekwencje:

  • Brak możliwości otwarcia nowych pozycji.
  • Brak możliwości zamknięcia istniejących pozycji.
  • Brak możliwości transferu aktywów objętych restrykcjami.