Czy mogę dokonywać krótkiej sprzedaży (short selling)?

Tak, LYNX umożliwia spekulacje na spadek cen akcji poprzez krótką sprzedaż (sprzedaż akcji na krótko). Oznacza to, że możesz sprzedawać akcje, których nie masz. Jednak nie na wszystkich instrumentach, które są przedmiotem handlu, można stosować tę taktykę. Powszechnym przykładem są akcje firm z małą płynnością lub niską kapitalizacją rynkową. Krótka sprzedaż jest możliwa tylko na rachunku marżowym.

Skąd mam wiedzieć, które akcje można shortować?

Jak sprawdzić które akcje mogę shortować?

Na platformie można łatwo sprawdzić, które akcje można sprzedawać krótko i gdzie nie jest to możliwe. Informacje te można znaleźć w specjalnej kolumnie, którą można zobaczyć w następujący sposób:

W lewym górnym rogu na platformie LYNX Trading kliknij na Edytuj 1 następnie Globalne konfiguracje2 .

1
2
Po lewej stronie rozwiń Trading Tools 1 , następnie Quote Monitor 2

1
2
Następnie wybierz Default Layout 1. Po prawej stronie na górze kliknij na Market Data Columns 2 W kolumnie Available Colums 3  wybierz Short Selling 4, następnie Shares short 5  i kliknij na Add 6. Na koniec  potwierdź wszystko klikając na OK 7.

1
2
3
4
5
6
7

Warunki short selling

Dla każdego tytułu wyświetlane są różne kolory.

Różne kolory w kolumnie dostępnym dla krótkiej sprzedaży są następujące:

Jak wyświetlić aktualne stopy procentowe?

Podobnie jak poprzednio w lewym górnym rogu na platformie LYNX Trading kliknij na Edytuj 1 następnie Globalne konfiguracje2 .

Następnie rozwiń Trading Tools 1 potem  Quote Monitor 2 i wybierz Default Layout 3. Po prawej stronie pojawi się kolumna Available Columns   4.  Rozwiń  Short Selling 5, następnie wybierz  Fee rate 6  i kliknij na Add 7. Pozycja Fee rate pojawi się w  lewej kolumnie Market Data Column 8. Na koniec  potwierdź wszystko klikając na OK 9.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Na platformie pojawi się kolumna z aktualnymi stopami procentowymi. Pamiętaj, że są one aktualizowane codziennie. Zazwyczaj stawki te wahają się w granicach 1 do 2 % w skali rocznej, ale zdarzają się też przypadki, gdzie koszty osiągają setki % rocznie! Dlatego, jeśli masz otwartą krótką pozycję, zalecamy regularne monitorowanie zmian kosztów finansowania pożyczonych akcji, aby uniknąć nieoczekiwanych problemów. Zgodnie z cennikiem całkowite końcowe koszty odsetek są wyrażone w następujący sposób: stopa rynkowa + 1% lub stopa rynkowa * 1.2. Stosowana jest wyższa z tych stawek.

Zanim dokonasz krótkiej sprzedaży, radzimy sprawdzić warunki, w jakich te transakcje mają miejsce. Pełne stopy procentowe poszczególnych tytułów można znaleźć w zarządzaniu kontem. Aby to wyświetlić, wykonaj następujące kroki:

Otwórz naszą stronę www.lynxbroker.pl kliknij na Zaloguj się / Pobierz 1 następnie Zarządzanie kontem2.

1
Zaloguj się podając swoją nazwę użytkownika i hasło. Jesteś w administracji konta. Kliknij Support.

Następnie pojawi się menu z narzędziami, wybierz Short Stock (SLB) Availability 1

1

W polu Symbol or ISIN 1wpisz nazwę akcji, które chcesz sprawdzić (sprzedać na krótko) (w tym przykładzie Apple – AAPL). W polu  Enter exchange 2  napisz giełdę na której znajduje sie ten produkt. Potwierdź klikając Search 3.

1
2
3
4
5
6
Dowiesz się, w jakich warunkach dane akcje możesz sprzedać na krótko. W polu Quantity Available 4 pokazane jest jak dużo akcji możesz sprzedać. Current Fee Rate 5 pokazuje wysokość stóp procentowych dla pożyczonych akcji. Kliknij na Historical Rates 6 znajduje się tam tabela z danymi historycznymi możliwość sprzedaży.

Jak mogę wykonać sprzedaż akcji na krótko

Jeśli chcesz sprzedawać na krótko akcje postępuj z intrukcjami poniżej :

Po wybraniu instrumentu do handlu, pojawi się cena  1 intrument który chcesz sprzedać.  W oknie transakcyjnym określ ilość akcji 2, które chcesz sprzedać, rodzaj zlecenia 3, cenę 4,  za którą planujesz sprzedać i klikij  na Transmit5, które przenosi zlecenie do wykonania. Jeśli chcesz sprawdzić inne informacje związane z tym zleceniem takie jak wartość zlecenia, prowizja, kliknij w Preview 6.

1
2
3
4
5