Wystawianie/sprzedaż opcji

Jak wystawić/sprzedać opcji?

W tej instrukcji krok po kroku pokażemy, jak złożyć zlecenie wystawienia opcji. Wystawienie opcji to nic innego jak sprzedaż opcji, a złożenie zlecenia jest tu analogiczne do sytuacji, kiedy opcje kupujesz.

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, którego aktywa bazowego chcesz użyć podczas handlu na opcjach. Kontrakty opcyjnie możesz wystawić na akcje, indeksy, lub na futures. Większość opcji handlowana jest z akcjami jako aktywami bazowymi, a na naszym konkretnym przykładzie pokażemy, jak wystawić opcje na akcję firmy Apple.

Otwieramy platformę LYNX Trading i do jakiegokolwiek wolnego wiersza wpisujemy ticker akcji 1 (w naszym przypadku napiszemy AAPL), a następnie wciskamy Enter. Wyświetli się menu z ofertą różnych instrumentów, gdzie możemy znaleźć pożądany przez nas ticker. Wybieramy Options 2 na rynku NASAQ.

1
2
Wyświetli się łańcuch opcji, z którego możesz wybrać, czy chcesz handlować na stronie CALLS  1 lub PUTS 2  , wybieramy odpowiednią cenę realizacji (STRIKE) 3 oraz wybieramy odpowiednią datę ekspiracji 4 . Jeżeli chcesz dowiedzieć się o innych możliwych cenach, po których opcja może być realizowana, kliknij na Strikes  5 i wybierz, ile cen chcesz widzieć.

1
2
3
4
5
Klikamy na pole calls lub put w wybranym wierszu (obojetnie na co klikniesz) i w tym momencie pożądany kontrakt opcyjny zostanie przeniesiony do platformy.

Następnie prawym przyciskiem myszy klikamy na przygotowany kontrakt i wybieramy Sell (wystawienie opcji=sprzedaż opcji) 1W przypadku, gdy byś chciał opcję kupić, kliknij na Buy 2.

1
2
Wyświetli się menu zlecenia, gdzie definiujemy ilość (Quantity) 1, którą chcemy handlować i rodzaj zlecenia 2. W przypadku, gdy złożysz LMT (zlecenie z limitem) musisz wybrać cenę minimalną (Limit Price) 3 oraz okres, przez który chcemy opcje na rynku trzymać 4. W przypadku zlecenia MKT (market) handel jest aktywowany za aktualną cenę rynkową. DAY oznacza, że zlecenie będzie na rynku do końca aktualnego dnia handlowego, jeżeli chcesz zlecenie na rynku przetrzymać dłużej, zmień DAY na GTC (ważne do anulowania).  Na koniec klikamy na Transfer 5, dzięki temu zlecenie zostanie przeniesione na rynek.

1
2
3
5
4
Opcjami można handlować tylko w głównych godzinach otwarcia giełdy, w odróżnieniu od akcji, którymi możemy handlować także poza głównymi godzinami otwarcia rynku.